załamany przedsiębiorca

Zadłużenie jest stanem, z którego można wyjść. Konieczne jest jednak przedsięwzięcie odpowiednich kroków. Istnieje kilka skutecznych sposobów na szybsze pozbycie się długów i wyjście na prostą. Wśród nich można wyróżnić m.in. restrukturyzację zobowiązań. Na czym polega takie rozwiązanie? Kiedy wskazane jest postawienie na restrukturyzację zobowiązań?

Kiedy przeprowadza się restrukturyzację?

Restrukturyzację przeprowadza się w ściśle określonych przypadkach. Nie zawsze jest to opłacalne. Najczęściej na takie rozwiązanie decydują się osoby, które:

  • są już niewypłacalne,
  • znajdują się na granicy niewypłacalności.

Innym rozwiązaniem na poradzenie sobie z długami jest ogłoszenie upadłości. Na taki krok mogą zdecydować się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Często jednak ogłoszenie upadłości okazuje się nieopłacalne dla wierzycieli. W takich przypadkach znacznie lepszym pomysłem jest zdecydowanie się na restrukturyzację zobowiązań.

Restrukturyzację przeprowadza się przede wszystkim w sytuacji, gdy pozwoli ona na spłacenie większej części zobowiązań niż upadłość. Przed rozpoczęciem całego procesu konieczne jest więc przeliczenie ewentualnych zysków. Zajmują się tym specjaliści od prawa restrukturyzacyjnego. Przygotowują wyliczenia i analizy, które pozwalają na wybranie najlepszego rozwiązania w danym przypadku.

Restrukturyzacja jako sposób na uniknięcie upadłości

Restrukturyzacja jest świetnym sposobem na uniknięcie konieczności ogłoszenia upadłości. Trzeba ją jednak wdrożyć odpowiednio wcześnie. Rozłożenie spłat na raty czy ograniczenie stałych kosztów pozwala na pozbycie się zadłużenia w sposób uczciwy dla wierzycieli. Odpowiednio wczesne wdrożenie restrukturyzacji umożliwia także zachowanie swojego majątku.

Restrukturyzacja ma na celu opracowanie takiej formy spłaty zobowiązań, by możliwe było stopniowe oddanie wszystkich należnych pieniędzy. W trakcie procesu podpisuje się różnego rodzaju porozumienia z wierzycielami, za ich zgodą. Nie zawsze można przeprowadzić restrukturyzację, ale w wielu przypadkach jest to najlepsza opcja.

CategoryAktualności
Jacek Pietrzela - Kancelaria, logo