Zdarza się, że dana firma staje się niewypłacalna. Wówczas istnieje kilka rozwiązań problemu. Niekiedy możliwe jest przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego. Jeśli jednak jest już za późno, konieczne staje się ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa. Na czym dokładnie polega takie rozwiązanie i kiedy można się na nie zdecydować? Jak wygląda upadłość firmy krok po kroku?
Czym jest upadłość firmy?
Upadłość firmy to stan, który pozwala na zakończenie etapu niewypłacalności i zamknięcie działalności danej firmy. Najczęściej ogłasza się go w sytuacji, gdy zobowiązania przekraczają wartość majątku. Stan ten musi utrzymywać się przez co najmniej kilka miesięcy.
Ogłoszenie upadłości firmy bywa jednak problematyczne. Wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych formalności, a także oczekiwania nawet kilka miesięcy na zakończenie procesu. Z tego powodu na upadłość stawia się tylko wtedy, gdy inne rozwiązania zawodzą.
Upadłość firmy krok po kroku
Aby ogłosić upadłość, trzeba wypełnić kilka formalności. Konieczne jest skompletowanie wielu dokumentów, dlatego firmy często korzystają z pomocy kancelarii prawnych, takich jak nasza.
Kolejne kroki do ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa to:
- złożenie wniosku o wszczęcie postępowania w rejonowym sądzie gospodarczym w zależności od siedziby firmy – wniosek musi zawierać wiele szczegółowych informacji i załączników, w tym dane na temat wierzycieli, tytułów egzekucyjnych czy postępowań dotyczących ustanowienia majątku dłużnika,
- oczekiwanie na decyzję sądu dotyczącą możliwości uznania upadłości danej firmy,
- w przypadku pozytywnej decyzji podział środków finansowych pomiędzy wierzycieli,
- wykreślenie przedsiębiorstwa z KRS.
Ogłoszenie upadłości firmy nie zawsze jest możliwe. Sąd przygląda się dokładnej sytuacji przedsiębiorstwa. Bierze pod uwagę przesłanki do ogłoszenia upadłości, wartość posiadanego majątku i koszty samego postępowania. Od złożenia wniosku do uzyskania decyzji sądowej często mija nawet kilkanaście tygodni. Dlatego warto skorzystać z naszej pomocy.