W obliczu narastających problemów finansowych dla przedsiębiorstw, którym grozi niewypłacalność, a ostatecznie – upadłość, polski system prawny przewiduje szereg instrumentów mających na celu ochronę interesów zarówno dłużnika, jak i jego wierzycieli. Jednym z takich rozwiązań, niszowym, choć zyskującym na popularności ze względu na swoją efektywność i szybkość działania, jest tak zwany pre-pack, czyli przygotowana likwidacja….
Postępowanie restrukturyzacyjne jest procedurą prawną, która pozwala dłużnikom na przeprowadzenie restrukturyzacji swoich zobowiązań w celu uniknięcia bankructwa. Wierzyciele odgrywają w tym procesie kluczową rolę, gdyż ich akceptacja jest niezbędna do zatwierdzenia układu restrukturyzacyjnego. W niniejszym artykule omawiamy prawa i obowiązki wierzycieli w tym procesie, a także wyjaśniamy, jak mogą oni skutecznie uczestniczyć w postępowaniu restrukturyzacyjnym….
Radca prawny Jacek Pietrzela, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, pełnił w tym postępowaniu rolę tymczasowego nadzorcy sądowego, został powołany przez Sąd do pełnienia funkcji syndyka. Dla pracowników oznacza to możliwość otrzymania zaległych wynagrodzeń od Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Sprawą upadłości firmy, zajmującej się m.in. remontami i budową dróg, zrobiło się głośno gdy – po tragicznej śmierci właściciela…
Rada wierzycieli odgrywa kluczową rolę w postępowaniu upadłościowym w Polsce, pełniąc funkcje zarówno doradcze, jak i kontrolne. Jej kompetencje i zadania, ściśle określone w przepisach prawa upadłościowego, co pozwala na skuteczne reprezentowanie interesów wierzycieli – omawiamy w niniejszym artykule. Podstawowe informacje o radzie wierzycieli Rada wierzycieli jest organem fakultatywnym, co oznacza, że nie zawsze musi…